Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Cieszanów” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Święta”

 

Procesja na Boże Ciało

Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów, Słowa kluczowe: Cieszanów, Boże Ciało, procesja, święto kościelne, katolicyzm, lata 40-te, 20 w.


Procesja na Boże Ciało dnia 20 czerwca 1946 roku, prowadzona przez proboszcza parafii Cieszanów, ks. Józefa Kłosa wokół rynku. W głębi widoczny, jeden z pierwszych, wyremontowany budynek po spaleniu miasta. Z lewej strony, u góry, widać drewniany krzyż, upamiętający rozstrzelanie przez Niemców 19 grudnia 1943 roku, 10 nieznanych Polaków, którzy jak się później okazało przywiezieni zostali z zamojskiej Rotundy. Byli to członkowie ruchu oporu z Tomaszowa Lubelskiego i powiatu zamojskiego. Egzekucja odbyła się około godziny 13-tej na oczach mieszkańców miasteczka, którzy siłą zostali wypędzeni z domów i zgromadzeni na rynku otoczonym przez żandarmów. Wybór Cieszanowa na miejsce ich egzekucji był odwetem Niemców za wykonanie konspiracyjnego wyroku śmierci w dniu 5 grudnia 1943 roku na kierowniku Arbeitsamtu (Urzędu Pracy) w Cieszanowie, volksdeutschu Bronisławie Kwietniowskim oraz jego wspólniczce Stefanii Gładysz, a także ukraińskim faszyście, pracowniku lubaczowskiego Gestapo, Iwanie Biłyju. Ten publiczny mord miał także na celu zastraszenie i zniechęcenie miejscowej ludności do przeciwstawienia się okupantowi. Format fotografii: 9 x 6 cm.


Nazwa dokumentu: Procesja na Boże Ciało
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów
Teczka (jednostki archiwalna): Święta
Numer ID: CATL 5 J / 2.3.2
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: 1946-06-20
Miejsce wytworzenia: Cieszanów
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanów; Danuta Ozimek - ofiarodawca
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Cieszanów, Boże Ciało, procesja, święto kościelne, katolicyzm, lata 40-te, 20 w.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
http://dlibra.karta.org.pl/catl/dlibra/docmetadata?id=13336&from=publication
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).
Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Święta"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.