Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Cieszanów” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Komunikacja miejska”

 

Przedwojenna komunikacja autobusowa w Cieszanowie

Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów, Słowa kluczowe: Chevrolet, Cieszanów, autobus, komunikacja, lata 30-te, 20 w.


Autobus przedwojennej komunikacji w Cieszanowie, marki Chevrolet o numerze rejestracyjnym LW 8363(okręg lwowski). Zakupiony został we Lwowie w przedstawicielstwie francuskiej firmy przez 3-osobowa spółkę: Rafał Szajowski (z zawodu kowal, wieloletni radny Cieszanowa), Konrad Szabatowski i Żyd Wittner. Ze względu na swą delikatną konstrukcję, bardzo często się psuł. Jego naprawą najczęściej zajmował się Rafał Szajowski, z racji swoich umiejętności w tym kierunku. Autobus przez długi czas garażował w stodole Szajowskich, przy obecnej ul. Mickiewicza 12 . Kursował na trasie Cieszanów - Jarosław i Cieszanów - Lwów. Pierwszym kierowcą był pochodzący z Dachnowa - Feliks Maślanka, a po jego śmierci brat Rafała Szajowskiego Franciszek.Szoferem był także Władysław Puk z ul.Kościuszki. Pomocnikiem kierowcy był Olek. Zarówno Feliks Maślanka jak i Franciszek Szajowski byli zawodowymi kierowcami. Przystanek autobusowy znajdował się na rynku niedaleko obecnego budynku Urzędu Miasta i Gminy w Cieszanowie. Podróż autobusem cieszyła się dużym powodzeniem chociaż cena biletów nie była niska. Najczęściej z tego środka transportu korzystali kupcy i żydowscy sklepikarze. Z lewej strony stoi pomocnik kierowcy Olek, po prawej Franciszek Szajowski szofer, zaś w środku siedzi Żyd Wittner. Fotografia pochodzi z początku lat 30-tych 20 w., najprawdopodobniej z 1933 roku. Wykonana jest na podwórku Szajowskich przed garażem. Format fotografii: 8,5 x 13 cm.


Nazwa dokumentu: Przedwojenna komunikacja autobusowa w Cieszanowie
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów
Teczka (jednostki archiwalna): Komunikacja miejska
Numer ID: CATL 5 J / 2.8.1
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: 1933-01-01 - 1933-12-31
Miejsce wytworzenia: Cieszanów
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie; Janina Szajowska - ofiarodawca.
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Chevrolet, Cieszanów, autobus, komunikacja, lata 30-te, 20 w.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
http://dlibra.karta.org.pl/catl/dlibra/docmetadata?id=13316&from=publication
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).
Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Komunikacja miejska"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.