Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Cieszanów” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Wydarzenia”

 

Przymusowi robotnicy z czasów okupacji w Cieszanowie.

Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów, Słowa kluczowe: Cieszanów, Stary Lubliniec, roboty przymusowe, okupacja, lata 40-te, XX w.


Mieszkańcy Cieszanowa i okolic, przed cerkwią w Starym Lublińcu, zmuszeni do budowy drogi. Z lewej strony stoi nadzorujący robotników niemiecki żołnierz. W grupie obecny jest Władysław Szlezak, Józef Cwynar z Cieszanowa oraz Jan Kuczyński, Poldek Kędzior i Jan Sudyn z Nowego Lublińca (obok Niemca). Do budowy drogi były używane kamienie oraz macewy z żydowskiego cmentarza. Robotnicy utwardzali nimi drogę, która miała znaczenie strategiczne. Działanie to przyczyniło się do dewastacji cmentarza żydowskiego w Cieszanowie. Format fotografii: 8,5 cm x 6 cm.


Nazwa dokumentu: Przymusowi robotnicy z czasów okupacji w Cieszanowie.
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów
Teczka (jednostki archiwalna): Wydarzenia
Numer ID: CATL 5 J / 2.4.4
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Miejsce wytworzenia: Cieszanów
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanów; Aniela Szlezak - ofiarodawca
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Cieszanów, Stary Lubliniec, roboty przymusowe, okupacja, lata 40-te, XX w.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).
Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Wydarzenia"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.