Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Stary Lubliniec” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„ludzie”

 

Ks. Michał Opaliński

Kolekcja (zbiór/zespół): Stary Lubliniec, Słowa kluczowe: Syberia, Opaliński Michał, proboszcz, Stary Lubliniec, ksiądz, lata 70-te, 20 w.


Ks. Michał Opaliński w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Starym Lublińcu. Urodzony 20 kwietnia 1940 r. w osadzie Miszgranka Ingaski na Syberii w Krasnojarskim Kraju. Syn Jana ( żołnierz 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki) i Heleny z d. Motyl, w lutym 1940 r. zesłani na "nieludzką ziemię". Po powrocie z Syberii zamieszkali w Parchowie k/Polkowic gdzie Michał spędził dzieciństwo i młodość. W 1958 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1964 r. z rąk Arcybiskupa Karola Wojtyły, ówczesnego Metropolity Krakowskiego. Praca duszpasterska: 1964-1965 Lubaczów. 1965-1969 Bełżec, 1969-1971 Tarnoszyn, 1971-1975 Łukawiec, 1975-1978 Cieszanów, 1978-2008 Stary Lubliniec (Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Starym Lublińcu). W 1990 r. został mianowany przez biskupa Mariana Jaworskiego kapelanem Związku Sybiraków w Jarosławiu. Otrzymał Odznakę Honorową Sybiraka i Krzyż Zesłańca Sybiru. Zmarł 11 kwietnia 2008 r. Pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim (parafialnym) w Starym Lublińcu. W swojej pracy duszpasterskiej kładł duży nacisk na wychowanie młodego pokolenia. Organizował dla nich ogniska, kuligi, prowadził zespół muzyczno-wokalny, scholę. Zimą zabierał dzieci na narty, latem na kajaki. Czynnie uczestniczył w życiu społeczności lokalnej. Rozmiar fotografii: 9 x 14 cm.


Nazwa dokumentu: Ks. Michał Opaliński
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Stary Lubliniec
Teczka (jednostki archiwalna): ludzie
Numer ID: CATL 5 J / 10.1.1
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: 1979 Data wytworzenia: lata 70.
Miejsce wytworzenia: Stary Lubliniec
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie, ofiarodawca - Leokadia Szczygieł
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Syberia, Opaliński Michał, proboszcz, Stary Lubliniec, ksiądz, lata 70-te, 20 w.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "ludzie"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.