Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Cieszanów” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Wydarzenia”

 

Wycieczka grona nauczycielskiego i wychowanków Seminarium Nauczycielskiego w Cieszanowie do Kobylanki w 1933 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów, Słowa kluczowe: Kobylanka, powstanie styczniowe, seminarium, lata 30-te XX w., gen. Antoni Jeziorański


Wycieczka grona nauczycielskiego i wychowanków Seminarium Nauczycielskiego w Cieszanowie do Kobylanki, gdzie mieści się pomnik upamiętniający zwycięską bitwę powstania styczniowego w 1863 roku. Zlokalizowany jest w lesie na północ od Nowego Lublińca w kierunku Huty Różanieckiej, na skraju Puszczy Solskiej. W dniach od 1 do 6 maja 1863 roku w lasach, już nieistniejącej wsi Kobylanka, rozegrała się jedna z największych bitew leśnych powstania styczniowego. Tam oddział składający się z około 800 żołnierzy polskich, dowodzonych przez generała Antoniego Jeziorańskiego, pokonał w dwóch bitwach wojska zaborcy rosyjskiego. Pierwszy atak wojsk rosyjskich pod dowództwem kapitana Nikołaja Sternberga nastąpił 1 maja o świcie. Po kilku godzinach walki Rosjanie zaczęli się wycofywać zostawiając 23 zabitych, broń i amunicję. Wieść o zwycięstwie rozeszła się błyskawicznie po Galicji. Pod Kobylankę zaczęli nadciągać nowi ochotnicy, między innymi kapitan Albert Potocki z 49 ludźmi. Kilkuset powstańców przyprowadził Karol Sieniawski. Żywność i amunicję dostarczono z Chotylubia i Lublińca. 6 maja nastąpił drugi atak Rosjan. Podczas tego natarcia Polacy mieli przeciwko sobie 5 tyś. żołnierzy rosyjskich pod dowództwem płk. Jurija Miednikowa i 18 armat. Jednak i to natarcie nie złamało polskiego oporu. Straty w ludziach po obu stronach były poważne (Polacy 59 zabitych i 49 rannych, Rosjanie ok. 400 zabitych i rannych). Po tej bitwie gen. Jeziorański wraz z oddziałem wycofał się do Galicji. Ranny ukrył się w chłopskiej chacie, a następnie pojechał leczyć się do Przemyśla. Oddział dostał się pod inną komendę, w późniejszym czasie został rozwiązany. Płk. Miednikow rozpoczął w tym czasie trzeci atak jednak powstańców już tam nie było. Powstańcze władze gen. Jeziorańskiemu zarzuciły dezercję. W niedługim czasie został z tych zarzutów uniewinniony. W 1913 roku w 50-tą rocznicę bitwy pod Kobylanką, w miejscu pierwotnej zbiorowej mogiły oznaczonej drewnianym krzyżem, postawiono pomnik, który do dziś otaczają stare dęby. W 1963 roku pomnik został odnowiony. Opiekuje się nim młodzież ze szkoły w Nowym Lublińcu. Format fotografii: 8,5 x 6 cm.


Nazwa dokumentu: Wycieczka grona nauczycielskiego i wychowanków Seminarium Nauczycielskiego w Cieszanowie do Kobylanki w 1933 r.
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów
Teczka (jednostki archiwalna): Wydarzenia
Numer ID: CATL 5 J / 2.4.3
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Miejsce wytworzenia: Kobylanka
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie, ofiarodawca Barbara Nienajadło z d. Komosińska
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Kobylanka, powstanie styczniowe, seminarium, lata 30-te XX w., gen. Antoni Jeziorański
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).
Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Wydarzenia"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.