Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Cieszanów” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Wydarzenia”

 

Wyjazd rodziny Gajerskich i Lityńskich do Niemirowa w 1918 r. w celu poszukiwania bliskich uprowadzonych przez Ukraińców

Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów, Słowa kluczowe: Niemirów, Cieszanów, Nemiriw, ekshumacja, pierwsza dekada XX w.


Wyjazd Gajerskich i Lityńskich do Niemirowa w 1918 r. w celu poszukiwania bliskich uprowadzonych przez Ukraińców. Na miejscu rodziny dowiedziały się, że nie żyją. Świadkowie wskazali im miejsce prawdopodobnego złożenia ciał. W Kronice Parafii w Cieszanowie, ks. proboszcz Czesław Masny napisał: "Zabrano dwóch naszych, starszego porucznika Franciszka Gajerskiego [...] jurystę i szwagra jego Józefa Lityńskiego, pisarza urzędu skarbowego, których uprowadzono do Lubaczowa- a następnie zamordowano w Niemirowie. Pogruchotano im kości, rozbito głowy i zastrzelono." (tekst z "... i zostanie tylko pustynia" Tomasz Róg, 2011 r., s. 27). Zwłoki ekshumowano 1919 roku i przewieziono do Cieszanowa, gdzie 28 maja 1919 roku odbył się uroczysty pogrzeb. Format fotografii: 13,5 cm x 9 cm.


Nazwa dokumentu: Wyjazd rodziny Gajerskich i Lityńskich do Niemirowa w 1918 r. w celu poszukiwania bliskich uprowadzonych przez Ukraińców
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów
Teczka (jednostki archiwalna): Wydarzenia
Numer ID: CATL 5 J / 2.4.8
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Miejsce wytworzenia: Niemirów
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Powiązania: CATL 5 J / 2.4.6; CATL 5 J / 2.1.16; CATL 5 J / 2.4.2
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie, ofiarodawca Janina Szajowska
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Niemirów, Cieszanów, Nemiriw, ekshumacja, pierwsza dekada XX w.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).
Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Wydarzenia"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.