Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Cieszanów” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Wydarzenia”

 

Poświęcenie pomnika Franciszka Gajerskiego i Józefa Lityńskiego w Cieszanowie zamordowanych w 1918 roku w Niemirowie.

Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów, Słowa kluczowe: ekshumacja, I dekada XX w., Cieszanów, Niemirów, Wojsko Polskie


Poświęcenie pomnika Franciszka Gajerskiego i Józefa Lityńskiego w Cieszanowie zamordowanych 8 grudnia 1918 roku w Niemirowie przez Ukraińców. Zwłoki ekshumowano i sprowadzono do Cieszanowa w maju 1919 roku. Obelisk został ufundowany przez rodziny pomordowanych i uroczyście poświęcony w listopadzie tego samego roku. Grób otoczono kutym w żelazie ogrodzeniem. Od lewej w mundurach delegacja 39 pułku piechoty WP z Jarosławia, a następnie stoją członkowie rodziny: Lityński brat zamordowanego Józefa, Antoni Gajerski, brat zamordowanego Franciszka, NN, Rafał Szajowski, Jan Binkowski, Ludwika z Gajerskich Lityńska, Stanisława Gajerska siostra zamordowanego Franciszka, ks. proboszcz Józef Masny, Józef Ciepły, organista Jan Szajowski, Katarzyna Gajerska siostra zamordowanego Franciszka. Do wybuchu II wojny światowej, w dniu Święta Zmarłych grób pełen był biało-czerwonych wieńców od wojska i organizacji społecznych. Wojsko, Strzelec, Sokół, Straż Pożarna, harcerstwo delegowały warty honorowe, które w tym dniu pełniły straż dla uczczenia pamięci zamordowanych. W październiku 1939 roku, nocą Ukraińcy przewrócili obelisk nagrobny, bezczeszcząc pamięć swych niewinnych ofiar. Franciszek Gajerski i Józef Lityński zostali zabrani z podwórka Gajerskich przez milicję ukraińską 30.11.1918 roku i wywiezieni do Niemirowa. Franciszek Gajerski porucznik Armii Polskiej, z wykształcenia prawnik. Józef Lityński, szwagier Franciszka, sierżant Wojska Polskiego. Format fotografii: 22,5 x 17 cm.


Nazwa dokumentu: Poświęcenie pomnika Franciszka Gajerskiego i Józefa Lityńskiego w Cieszanowie zamordowanych w 1918 roku w Niemirowie.
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów
Teczka (jednostki archiwalna): Wydarzenia
Numer ID: CATL 5 J / 2.4.2
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Miejsce wytworzenia: Cieszanów
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Powiązania: CATL 5 J / 2.4.8; CATL 5 J / 2.4.6; CATL 5 J / 2.4.2
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanów; Janina Szajowska - ofiarodawca
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: ekshumacja, I dekada XX w., Cieszanów, Niemirów, Wojsko Polskie
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).
Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Wydarzenia"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.