Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Cieszanów” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Żydzi”

 

Obóz pracy dla Żydów w Cieszanowie w 1940 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów, Słowa kluczowe: lata 40-te XX w., II Wojna Światowa, getto, obóz pracy, Żydzi, Cieszanów


Obóz pracy dla Żydów w Cieszanowie w 1940 r. Założony został początkiem sierpnia 1940 roku. Niemcy ogrodzili siatką z drutu kolczastego teren wokół synagogi. 18 sierpnia przywieziono 3000 tyś. mężczyzn z poza powiatu lubaczowskiego. Miejscowi Żydzi uciekli przed wkroczeniem wojsk niemieckich do Cieszanowa na tereny zajęte przez Sowietów. Żydzi pod eskortą Niemców pracowali przy budowie umocnień granicznych na znajdującej się w pobliżu granicy niemiecko-sowieckiej oraz rowu przeciwczołgowego, regulacji rzek i budowie dróg. W obozie panowały ciężkie warunki. Niemieccy strażnicy znęcali się nad więźniami, co często przyczyniało się do ich śmierci. W listopadzie 1940 roku obóz został zlikwidowany. Część żydowskich robotników wróciła do miejsc zamieszkania. Większość została wywieziona do innych obozów. Jesienią 1941 roku w tym samym miejscu powstało getto funkcjonujące do końca maja 1942 roku. Z prawej strony widoczny fragment synagogi (istnieje do dzisiaj). Pozostałe budynki zostały zniszczone podczas wojny. Format fotografii: 15 x 10 cm.


Nazwa dokumentu: Obóz pracy dla Żydów w Cieszanowie w 1940 r.
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów
Teczka (jednostki archiwalna): Żydzi
Numer ID: CATL 5 J / 2.9.1
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Miejsce wytworzenia: Cieszanów
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: lata 40-te XX w., II Wojna Światowa, getto, obóz pracy, Żydzi, Cieszanów
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).
Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Żydzi"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.