Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Cieszanów” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Wydarzenia”

 

Pogrzeb mieszkańców Cieszanowa zamordowanych w Niemirowie w 1918 roku.

Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów, Słowa kluczowe: II dekada XX w., ekshumacja, pogrzeb, Niemirów, Cieszanów, Nemyriw


Pogrzeb mieszkańców Cieszanowa zamordowanych w lesie pod Niemirowem 8 grudnia 1918 roku. Zwłoki porucznika Armii Polskiej Franciszka Gajerskiego i sierżanta Wojska Polskiego Józefa Lityńskiego ekshumowano w maju i przewieziono do rodzinnego miasta. Pogrzeb odbył się 28 maja w 1919 roku. Trumny wystawione były przed pomnikiem J. III Sobieskiego na podwyższeniu. Przykryte były biało-czerwonymi flagami. Na nich złożono żołnierskie czapki. Spod pomnika ruszył kondukt żałobny. Trumny niesiono na ramionach wśród ruin spalonego Cieszanowa w asyście wojska (39. pp z Jarosławia)i mieszkańców. W listopadzie został postawiony pomnik przy którym do wybuchu II wojny światowej w dniu Wszystkich Świętych wojsko i harcerze trzymali wartę. Grób był pełen biało-czerwonych wieńców. W październiku 1939 roku, nocą Ukraińcy przewrócili obelisk nagrobny na żelazne ogrodzenie bezczeszcząc pamięć swych niewinnych ofiar. W 1944 roku rodzina podniosła pomnik a uszkodzone ogrodzenie jest świadectwem tamtych wydarzeń do dzisiejszego dnia. Z relacji naocznego świadka, żydówki w domu której byli przetrzymywani zmarli, rodzina dowiedziała się, że obaj byli w okrutny sposób torturowani przez Ukraińców. Franciszek Gajerski urodzony w 1885 roku był sędzią we Lwowie. Wielki patriota i obrońca polskości. Będąc na urlopie w Cieszanowie, rodzinnym mieście, wraz ze szwagrem J. Lityńskim został uprowadzony przez Ukraińców z podwórka. Widoczna południowa strona rynku. Od lewej ówczesna plebania (budynek istnieje do dnia dzisiejszego), następnie kościół parafialny pod wezwaniem Św. Wojciecha, piętrowy budynek zniszczony podczas I wojny światowej, parterowa zabudowa żydowska (spalona w czasie II wojny światowej, obecnie w tym miejscu znajduje się blok mieszkalny). W okresie dwudziestolecia międzywojennego nazwano dwie ulice imieniem pomordowanych. Format fotografii: 14 x 9 cm.


Nazwa dokumentu: Pogrzeb mieszkańców Cieszanowa zamordowanych w Niemirowie w 1918 roku.
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Cieszanów
Teczka (jednostki archiwalna): Wydarzenia
Numer ID: CATL 5 J / 2.4.6
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Miejsce wytworzenia: Cieszanów
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Powiązania: CATL 5 J / 2.4.8; CATL 5 J / 2.1.16; CATL 5 J / 2.4.2
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie, ofiarodawca Janina Szajowska
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: II dekada XX w., ekshumacja, pogrzeb, Niemirów, Cieszanów, Nemyriw
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).
Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Wydarzenia"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.